Niedzielna wichura - 10 w skali Beauforta PDF WYDRUK E-mail
Niedzielna popołudniowa nawałnica wyrządziła liczne szkody w całym regionie leszczyńskim. Szczególnie groźny okazał się wyjątkowo silny wiatr.
W gminie Włoszakowice wichura dała się we znaki przede wszystkim w Boszkowie i Dominicach. Wiatr powalił kilka drzew, połamał konary, woda uszkodziła drogi. Niektóre drzewa pospadały na drogi, a także na dachy posesji i samochodów. Konieczne były interwencje służb porządkowych. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Z terenu gminy Włoszakowice w akcji usuwania szkód w godzinach popołudniowo-wieczornych udział brały jednostki OSP z Włoszakowic (8 strażaków) i Krzycka Wielkiego (6 strażaków) oraz służby Zarządu Dróg Gminnych.
Dwie ładowarki usuwały ziemię, która spłynęła z dróg gruntowych i lasów na ulicę Dominicką w Boszkowie-Letnisku – informuje Jerzy Michalski kierownik ZDG Włoszakowice. Ponadto wzywani byliśmy do usunięcia dwóch drzew tarasujących drogę między Skarżyniem i Charbielinem.
Z kolei strażacy z OSP Włoszakowice wraz z jednostką WOPR i OSP Rydzyna ratowali pływających na łódkach, kajakach i rowerach wodnych na Jeziorze Dominickim, którzy nie mogli dotrzeć do brzegu. Interwencje podjęto wobec 16 osób.
To z czym mieliśmy do czynienia w niedzielę to był tzw. biały szkwał – informuje Adam Wenda opiekun Ośrodka Żeglarskiego Gminy Włoszakowice „Marina” w Boszkowie. Siła wiatru z pewnością przekraczała 10 w skali Beauforta. Ostatni taki przypadek pamiętam sprzed 10 lat. Na szczęście wszyscy nasi żeglarze zdążyli spłynąć do przystani. Parę łódek zerwało się z cum, ale były bez załóg.

(pb)
 
wstecz   dalej »