Msza dożynkowa w Charbielinie PDF WYDRUK E-mail

W niedzielę, 31 sierpnia, na wzgórzu kościelnym w Charbielinie odbyła się msza święta dziękczynna za plony dla wszystkich wsi dawnej parafii charbielińskiej, a więc Dłużyny, Grotnik, Skarżynia, Szczepankowa,, Charbielina, Poświętna, Machcina i Biskupic. Początkowo nabożeństwo miało odbyć się w kaplicy polowej, lecz z powodu niepogody zostało przeniesione do Sanktuarium Wniebowzięcia NMP.

Mimo padającego deszczu, do świątyni przybył tłum wiernych. Mszę koncelebrował ks. kan. Leszek Grzelak - proboszcz parafii Dłużyna, który na samym początku powitał wszystkich zgromadzonych gości. Wśród nich pojawili się: Stanisław Waligóra - wójt Gminy Włoszakowice, który wygłosił tradycyjne okolicznościowe przemówienie dożynkowe, Irena Przezbór - przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice, Aniela Poloszyk - sołtys Dłużyny, Helena Sobecka – sołtys Charbielina oraz Monika Lucerek - dyrektor GOK Włoszakowice.

Tuż po kazaniu delegacje reprezentujące poszczególne miejscowości złożyły na ołtarzu wieńce żniwne oraz chleb, który następnie został podzielony i rozdany wśród wiernych przez księdza proboszcza, wójta i przewodniczącą Rady Gminy. Uroczystość uświetniły chórzystki z Dłużyny i Grotnik ubrane w ludowe stroje, którym akompaniował na organach Stanisława Michalak oraz Chór Męski im. Karola Kurpińskiego z Włoszakowic pod dyrekcją Mariusza Kowalczyka. Próbkę swych umiejętności śpiewaczych panowie z Włoszakowic zaprezentowali również podczas minikoncertu, który odbył się pod koniec mszy.

Obchody święta plonów w Charbielinie zakończyły się małym poczęstunkiem w „podcieniach” przy sanktuarium, w którym uczestniczyli rolnicy z Charbielina, zaproszeni goście, delegacje i zespoły śpiewacze.

 

 

Tekst i foto: A.A.

 
wstecz   dalej »