Festyn dożynkowy w Dłużynie PDF WYDRUK E-mail

Mimo momentami ulewnie padającego deszczu na boisku przy sali wiejskiej w Dłużynie w niedzielę 31 sierpnia udało się zorganizować z dużym rozmachem festyn dożynkowy. Świecką część uroczystości poprzedziła msza święta dziękczynna za plony, która odbyła się w charbielińskim sanktuarium.

Obchody święta plonów rozpoczęły się od korowodu, w trakcie którego zaproszeni goście mieli okazję podziwiać liczne i bardzo bogate przydomowe dekoracje przygotowane przez mieszkańców wsi. W końcowym fragmencie trasy do korowodu dołączyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Włoszakowic pod przewodnictwem Lidii Misiorny. Podczas przejazdu nastąpiło oficjalne otwarcie i poświęcenie nowej drogi prowadzącej do gruntów rolnych.

Przy sali wszystkich zebranych gości powitała sołtys Dłużyny - Aniela Poloszyk.  Za stołem prezydialnym zasiedli m.in.: Stanisław Waligóra - wójt Gminy Włoszakowice, Irena Przezbór - przewodnicząca Rady Gminy, ks. kanonik Leszek Grzelak, Dariusz Walczak - dyrektor Zespołu Szkół w Dłużynie oraz najstarszy mieszkaniec wsi. Krótką przemowę wygłosił również wójt gminy, który następnie uhonorował najstarszych rolników drobnymi upominkami.

Następnie przyszedł czas na część artystyczną, podczas której na scenie pojawili się: Zespół Śpiewaczy „Dłużynianki” pod przewodnictwem Stanisława Michalaka, młodzi soliści ze Studia Piosenki GOK we Włoszakowicach pod opieką Katarzyny Kaczmarek oraz wspomniana Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Wszyscy artyści dali pokaz swych dużych umiejętności.

W międzyczasie można było postrzelać z wiatrówki, a po części oficjalnej przeprowadzono konkurencje sportowo-zręcznościowe dla dzieci i dorosłych. Jednak najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich momentem wieczoru było losowanie nagród.

Festyn zakończył się tradycyjną zabawą taneczną przy utworach śpiewanych i puszczanych przez Mariana Furmana, który wraz z synem zadbał też o nagłośnienie imprezy.

 

 

Tekst: A.A., foto: A.A., M. Górczak

 
wstecz   dalej »